Poniedziałek , 21 Maja 2018 - 10:49 
Szukaj  
Reklama
Katalog Firm
 · Losowa Firma :
Szkółka Krzewów Ozdobnych - Justyna i Jan Piekiełko · Zobacz więcej informacji o tej firmie w Katalogu Firm
Katalog Firm
Ostatnio do Katalogu Firm dołączyły Firmy :

Widpol S.C. Toczenie CNC, frezowanie CNC, wiercenie, gwintowanie·Zobacz opis tej Firmy
Dom Weselny Zielona Skarpa - Powiat Wadowicki, Andrychów, Sułkowice·Zobacz opis tej Firmy
FOLMAR - Marek Chrapkiewicz - Producent Opakowań Foliowych·Zobacz opis tej Firmy
DRUKPOL - Centrum Obsługi Biurowej·Zobacz opis tej Firmy
Szkółka Krzewów Ozdobnych - Justyna i Jan Piekiełko·Zobacz opis tej Firmy
Zobaczcie

Stowarzyszenie
Uniwersytet
Trzeciego Wieku
w Andrychowie

Krótkofalarski
Klub Łączności
Delta SP9KUP

Licznik
Dzisiaj:506
Miesiąc:20523
Ten rok:130093
Ogólnie:5273989

Od dnia 01.05.2002
Bogu na Chwałę, ludziom na ratunek! Uroczyste otwarcie nowej remizy OSP w Targanicach!
Wysłany przez: aonline

Straż Pożarna 13 maja 2017 r. w Targanicach - pięknej miejscowości położonej u stóp Jawornicy odbyła się niezwykła uroczystość poświęcenia i oddania do użytku nowoczesnego obiektu - nowych pomieszczeń budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Centralna część miejscowości wzbogaciła się o nową przestrzeń, spełniającą bardzo ważne funkcje dla całej społeczności lokalnej - zwiększająca bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia, oraz zwiększająca komfort dostępu do imprez i wydarzeń kulturalnych, ponieważ w budynku przeprowadzono również remont i modernizację pomieszczeń Wiejskiego Domu Kultury. Trzeba przyznać, że całość robi wrażenie! Nic dziwnego, że gminne uroczystości obchodów Dnia Strażaka zorganizowano właśnie w Targanicach. Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich okolicznych jednostek Straży Pożarnej - zarówno ochotniczych jak również JRG z Andrychowa. Muzyczną oprawę oficjalnej części uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP Roczyny potwierdzając niezmiennie wysoki poziom swoich umiejętności!Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Targanicach Górnych. Tuż po niej rozpoczęły się oficjalne uroczystości. W trakcie spotkania rozdawano odznaczenia korporacyjne. Przybyli dowiedzieli się również więcej o historii OSP w Targanicach oraz otrzymali garść informacji dokumentujących rozbudowę placówki.

Informacje te przedstawił Prezes OSP w Targanicach - Sławomir Jończy.

Jak się dowiedzieliśmy - początek działalności jednostki datowany jest na 1924 r. Jej założycielem był Jan Wojewodzic, który pełnił funkcję komendanta w latach 1924-1929.

W roku 1925 zakupiono sikawkę ręczną tak zwaną "Floriankę" oraz rozpoczęto budowę strażnicy. Kolejna ważna data to rok 1927. Wtedy to dokonano zakupu strażackiego wozu konnego na kołach rafowych. Obecnie można go podziwiać przed remizą OSP. W roku 1929 ufundowano pierwszy sztandar dla jednostki z wizerunkiem Matki Boskiej i Świętego Floriana. W roku 1952 zakupiono pierwszą motopompę! W 1966 roku strażacy rozpoczęli prace przy wykopach w podpiwniczeniach sali widowiskowej Domu Gromadzkiego w celu przystosowania ich jako pomieszczeń remizy. W 1968 roku przeniesiono się do podpiwniczeń domu gromadzkiego oraz rozebrano starą drewnianą remizę. Zakupiono również samochód marki Lublin i po dokonaniu remontu kapitalnego przystosowano go jako wóz pożarniczy. W 1982 r Komenda Powiatowa w Wadowicach przekazała OSP samochód pożarniczy Star 660 GBM 2/8 z OSP Komorowice a dotychczasowy samochód - Lublin przekazany został do OSP Stanisław Górny. Tu ciekawostka! Star 660 pieszczotliwie zwany "Dziadkiem" to najstarszy samochód w powiecie wadowickim i zarazem jedyny samochód który nawet w najtrudniejszych warunkach zawsze docierał na miejsce akcji!

16 VI 1999 r. dziewiętnastu ochotników OSP Targanice Górne uczestniczyło w zabezpieczaniu pielgrzymki Ojca Św. w Wadowicach. W pielgrzymce brał udział samochód typu "Honker", który po wizycie papieskiej został przekazany jednostce. Po modernizacji i przystosowaniu go jako samochód pożarniczy przyjął status GLBM 0,3/8. 24 sierpnia 2005 roku w nocy rozegrała się wielka tragedia jaką, był ulewny deszcz przez który woda w rzekach gwałtownie wylała podtapiając domy, zrywając drogi, mosty, oraz wyrywając drzewa z korzeniami. Klęska dotknęła Targanic i kilka otaczających go wiosek. Strażacy przez kilkanaście dni pracowali bez wytchnienia usuwając skutki powodzi. W 2008 roku OSP pozyskało pojazd typu Quad. Jak łatwo zauważyć rodzaj pojazdów jakie są na stanie OSP Targanice determinuje teren górzysty jaki otacza wioskę. Najsłynniejsze akcje w których uczestniczyła jednostka to pożar w Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach oraz pożar lasu w Kuźni Raciborskiej.

Tym oto sposobem dochodzimy do historii najnowszej związanej głównie z rozbudową OSP. Umowę na projekt podpisano w 2006 roku za kadencji Świętej Pamięci prezesa Jana Fujawy. Niestety. Opracowanie projektu miast trwać 3 miesiące trwało 6 lat i udało się go dopiero zakończyć dzięki zabiegom prawniczym. Obejmując w 2011 r funkcję prezesa obiecałem, że rozbudowa będzie priorytetem i zrobię wszystko co możliwe aby do niej doprowadzić. Szczęśliwie już po dziewięciu miesiącach urodził się projekt wraz z pozwoleniem na rozbudowę. W 2014 roku burmistrz Tomasz Żak przy wsparciu Rady Miejskiej podjął decyzję o rozpoczęciu budowy. Początkowo miały być wykonane tylko fundamenty, ale strażakom sprawiono nie lada niespodziankę, gdyż przetarg rozpisano także na stan surowy otwarty, który miał powstać do końca pierwszej połowy 2015 r. Idąc za ciosem - jeszcze w 2015 r wyłoniono wykonawcę drugiego etapu - to jest prac wykończeniowych. Prace te zakończono w 2016 r. Jednostka na wyposażenie nowej remizy i dostosowanie budynku magazynowego pod względem wyglądu do nowej części remizy przeznaczyła ponad 100 000 zł. Ponadto, dzięki staraniom udało się jeszcze zaoszczędzić na budowie ponad 120 000 zł więc patrząc z punktu widzenia matematycznego można żartobliwie powiedzieć że nasz wkład to ponad 220 000 zł. Dzisiaj nadchodzi dzień kiedy wreszcie mogę wam drodzy strażacy powiedzieć - Melduję wykonanie zadania

Panie burmistrzu nie wiem jak panu dziękować za to że możemy służyć naszej małej ojczyźnie w warunkach na miarę 21 wieku. Odkąd został pan gospodarzem gminy Ochotnicza Straż Pożarna jest wspierana na każdym kroku. Jest to nie tylko uczestnictwo w kosztach administracyjnych, ale co bardziej widoczne - zakup samochodów! Lekkie samochody trafiły do OSP Sułkowice-Łęg, OSP Sułkowice Bolęcina, OSP Andrychów, natomiast średnie do OSP Roczyny, OSP Zagórnik, a niedługo samochód trafi do Sułkowic Łęgu. Są to też potężne środki w bazę lokalową! Mam tu na myśli remont remizy w Zagórniku, rozbudowa remizy w Targanicach Górnych przebudowa i wykończenie remizy w Rzykach, rozbudowa remizy w inwałdzie, a w planach jeszcze przebudowa remizy w Targanicach Dolnych i rozbudowa w Sułkowicach Bolęcinie. Wiąże się to ze sporymi nakładami, ale jak sam pan burmistrz nieraz mówił - pieniądze wydane na Straż to dobrze wydane pieniądze! To pieniądze wydane na bezpieczeństwo - bezpieczeństwo nas wszystkich! Pragnę podkreślić, że nas - strażaków pan burmistrz zawsze chętnie przyjmuje. W imieniu własnym oraz w imieniu strażaków i mieszkańców Targanic serdecznie dziękuję za wszystko co pan uczynił dla naszej jednostki, dla naszej miejscowości, dla naszych strażaków. Dziękuję za podjęcie uchwał Radzie Miejskiej
- dziękował prezes OSP w Targanicach - Sławomir Jończy.

Podziękowania skierowano również dla wiceburmistrza Mirosława Wasztyla - za pomoc przy realizacji projektu i pomoc w naniesieniu zmian, oraz dla skarbnik gminy Doroty Żywioł.

Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl pomagał jeszcze na etapie kończenia projektów i pochylał się nad każdą zmianą i pomysłem jaki chcieliśmy zrealizować. Dziękuję skarbnik gminy za okazaną życzliwość i takie bilansowanie budżetu, żeby uwzględnić budowę remizy. Dziękuję za podjęcie stosownych uchwał radzie miejskiej na czele z przewodniczącym Romanem Babskim

Dziękuję za współpracę pani Grażynie Kaczmarek która była odpowiedzialna za budowę z ramienia Urzędu Miejskiego. Przyznać muszę, że daliśmy się we znaki i nieraz musiała się ona nagimnastykować, aby spełnić nasze prośby, a trzeba powiedzieć, że chcieliśmy mieć wpływ i mieliśmy! na na wszystko, co można było zrealizować.

Pragnę serdecznie podziękować pracownikom Wydziału Spraw Obywatelskich na czele z kierownikiem Panem Krzysztofem Wójcikiem - z którym to bardzo cenimy sobie współpracę. Dziękuję za pomoc w doprowadzeniu do rozbudowy druhowi Kazimierzowi Rajdzie, komendantowi głównemu - druhowi Markowi a także komendantowi powiatowemu brygadierowi Pawłowi Kwarciakowi oraz dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Andrychowie druhowi Antoniemu Hutniczakowi.
- dziękował prezes OSP w Targanicach - Sławomir Jończy

Podziękowania popłynęły również dla Zbigniewa Zaborowskiego, który wyrzeźbił z przekazanego przez strażaków 3-metrowego pnia lipy piękna figurę Św. Floriana. Poświęcił na to przeszło 3 miesiące po kilka godzin dziennie! Efekt jest przepiękny! Figurę można zobaczyć podczas zwiedzania remizy na pierwszym piętrze. Co ciekawe - aż ośmioro strażaków ustawiałao i przenosiło figurę Floriana.

Podziękowano również za bezpłatne wykonanie instalacji monitoringu i instalacji alarmowej panu Robertowi Moskwikowi. Kilkaset godzin pracy! Wykonał całą instalację bezpłatnie! Podziękowania popłynęły dla Gospodyń Wiejskich z Targaniec Górnych, dyrektor Barbarze Borgosz - za przygotowanie występu i wystawy prac plastycznych, Kindze Piesko i jej grupie za występy artstyczne, oraz dyrekcji Centrum Kultury i Wypoczynku

Z okazji tegorocznego Dnia Strażaka i dzisiejszej uroczystości zasłużonym druhom ochotniczej Straży Pożarnej w Targanicach Górnych, a w jednym przypadku z innej OSP z terenu Gminy zostały przyznane oznaczenia korporacyjne. Uchwałą Prezydium Oddziału Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej medalem honorowym imienia Bolesława Chomicza odznaczony został druh Zbigniew Pietyra. Medalami "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali również druhowie OSP.

Podczas uroczystości podziękowania popłynęły również na ręce byłego wiceburmistrza Tomasza Partyki, który zaprojektował rozbudowę budynku OSP w Targanicach Górnych. Obiekt poświęcił proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Targanicach ks. dr Mirosław Włoch - powiatowy kapelan Straży Pożarnej. Po części oficjalnej rozpoczął się strażacki festyn!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości!JSPostNuke Powered Site, GNU/GPL Licence, Administracja : wins@andrychow.pl , Telefon 502 740628
Wszystkie loga, znaki handlowe, treść, fotografie oraz skrypty i moduły na tej stronie należą do ich właścicieli.
Regulamin świadczenia usług :: Polityka prywatności :: Redakcja Za treść ogłoszeń i reklam nie odpowiadamy
Polityka strony dotycząca cookies
Korzystając z niniejszej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki i polityką strony dotyczącą cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.