Poniedziałek , 21 Maja 2018 - 12:47 
Szukaj  
Reklama
Katalog Firm
 · Losowa Firma :
Widpol S.C. Toczenie CNC, frezowanie CNC, wiercenie, gwintowanie · Zobacz więcej informacji o tej firmie w Katalogu Firm
Katalog Firm
Ostatnio do Katalogu Firm dołączyły Firmy :

Widpol S.C. Toczenie CNC, frezowanie CNC, wiercenie, gwintowanie·Zobacz opis tej Firmy
Dom Weselny Zielona Skarpa - Powiat Wadowicki, Andrychów, Sułkowice·Zobacz opis tej Firmy
FOLMAR - Marek Chrapkiewicz - Producent Opakowań Foliowych·Zobacz opis tej Firmy
DRUKPOL - Centrum Obsługi Biurowej·Zobacz opis tej Firmy
Szkółka Krzewów Ozdobnych - Justyna i Jan Piekiełko·Zobacz opis tej Firmy
Zobaczcie

Stowarzyszenie
Uniwersytet
Trzeciego Wieku
w Andrychowie

Krótkofalarski
Klub Łączności
Delta SP9KUP

Licznik
Dzisiaj:623
Miesiąc:20640
Ten rok:130210
Ogólnie:5274106

Od dnia 01.05.2002
95 lat Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol w Andrychowie
Wysłany przez: aonline

Lokalne wydarzenia W piątkowe popołudnie członkowie stowarzyszenia i muzycy Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol zaprosili rodziny, przyjaciół, sponsorów oraz przedstawicieli samorządu aby wspólnie świętować 95-lecie orkiestry. Podczas okolicznościowych przemówień nie zabrakło informacji o sukcesach orkiestry w muzycznym światku orkiestr dętych południa Polski. To według nas ważne, ale nie najważniejsze sukcesy orkiestry. Bardzo nas cieszy, że w czasach niezgody oraz informacji o politycznych zawieruchach docierających do nas z mediów, są ludzie, którzy potrafią się spotykać w realnym świecie, połączeni pasją i chęcią wspólnego przebywania razem, nie mieszający się w wydumane, nikomu niepotrzebne spory lecz współtworzący lokalną historię - towarzysząc mieszkańcom w chwilach zadumy podczas podniosłych religijnych oraz państwowych uroczystości, a także w czasie zabawy i radości podczas imprez rekreacyjnych, poświęcając własny czas i zaangażowanie dla naszego wspólnego dobra.

Imprezę prowadził dziennikarz Nowin Andrychowskich i Twojego Radia Andrychów - Robert Fraś. Orkiestra od lat funkcjonuje w przestrzeni wydarzeń kulturalnych i społecznych, a jej poziom muzyczny osiągnął pułap, który jeszcze kilkanaście lat temu był niewyobrażalny w tego typu formacjach. Trzeba przyznać, że z roku na rok zaciera się granica pomiędzy nowoczesnymi formacjami big-bandowymi, a poziomem gry orkiestr dętych. Podczas jubileuszu orkiestra wspaniale zabrzmiała w połączeniu z delikatnym, ale stanowczym głosem wokalistki - Marii Walczak, która w orkiestrze ma wielu przedstawicieli swojej rodziny. Obdarzona nieprzeciętnym głosem o barwie przypominającej trochę głos Anny German - zaczarowała zgromadzoną publiczność nie tylko pięknym brzmieniem i interpretacją prezentowanych utworów, ale też ogniem i dynamiką swojego głosu. Marysia odwróciła swoim śpiewem uwagę od orkiestry, ale przecież - właśnie o to chodzi, aby najlepsi akompaniatorzy stawali się dopełnieniem pięknego głosu i interpretacji solistów. Nikogo nie dziwiła burza oklasków po występie! Nieprzeciętna wokalistka + niezwykła orkiestra! To nie mogło się skończyć inaczej!

W tego rodzaju jubileuszach nie mogło zabraknąć podziękowań orkiestry dla wszystkich, którzy ją wspierają. Pamiątkowe statuetki wyróżnionym sponsorom i przyjaciołom orkiestry wręczali Prezesem Stowarzyszenia - Dawid Babik, Wiceprezes - Piotr Zięba, oraz przedstawicielka Zarządu Stowarzyszenia - Alina Graca.

Szczególne podziękowania popłynęły na ręce Burmistrza Andrychowa Tomasza Żak. Były to szczere podziękowania za duże wsparcie ze strony samorządu. Orkiestra ma ciągłe wsparcie - małą łyżką - ale stale jemy! - dziękował Zarząd Stowarzyszenia. Jesteście jak wino - im starsze tym lesze - odpowiedział Burmistrz przekazując na ręce orkiestry list gratulacyjny i medal z okazji 250-lecia Andrychowa. Dyrektor CKiW w Andrychowie Aneta Wądrzyk chwaliła orkiestrę za świetną, bezproblemową współpracę i uczynność przy organizowaniu dużych imprez miejskich. Orkiestra działa pod skrzydłami Centrum Kultury i Wypoczynku. Kierownik Wydziału Turystyki, Sportu i Kultury UM w Andrychowie - Marcin Putyra podziękował za pomoc w działaniach społeczno-kulturalnych, rozsławianie dobrego imienia miasta w kraju i poza jego granicami, oraz realizację ciekawych programów dla mieszkańców. Podziękowania otrzymali również Dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Andrychowie ZDZ w Katowicach - Zofia Wanat oraz Komendant OSP w Andrychowie Rafał Hahn, a także liczne grono sponsorów i darczyńców.

Okolicznościowe przemówienia dyrygenta orkiestry - Łukasza Zaborowskiego oraz Prezesa Stowarzyszenia Dawida Babika potwierdziły, że w andrychowskiej orkiestrze zmieniło się w ostatnich 5 latach wiele, zarówno pod względem "wizualnym" jak i artystycznym. Nowe, eleganckie mundury i pomysłowy, grany z pazurem repertuar prezentowany na wysokiej klasy instrumentach, co jednoznacznie przekłada się na czyste i pełne brzmienie prezentowanych utworów - to tylko wierzchołek całej góry zmian. Orkiestra posiada w swoich szeregach wielu wybitnych muzyków, oraz kilka składów, które specjalizującą się w swingowo/jazzowych interpretacjach. Nie zmieniło się jedno! Obserwując zaangażowanie zarządu, dyrygenta oraz muzyków orkiestry, a także znając liczbę koncertów oraz prób nietrudno się domyślić, że tego rodzaju działania nie byłyby by możliwe bez ogromnej przyjaźni która połączyła ten zgrany i sprawnie funkcjonujący mechanizm! Wielkie brawa właśnie za to!

Były podziękowania dla Prezesa Stowarzyszenia - Dawida Babika oraz dyrygenta orkiestry - Łukasza Zaborowskiego za serce, zapał, zaangażowanie, podnoszenie poziomu muzycznego, za cierpliwość i dobroć sprawiającą, że wspólne muzykowanie jest pełne emocji. Podziękowania uwierzytelnił przepiękny uśmiech składającej życzenia!

Jest nas kilkudziesięciu i gramy zawsze razem - bez was nie dalibyśmy sobie rady! Dziękujemy Wam za cierpliwość i chęć gry na bardzo wysokim poziomie - dziękowali za współpracę muzykom orkiestry oraz sponsorom i darczyńcom: Prezes - Dawid Babik oraz dyrygent orkiestry - Łukasz Zaborowski.

Więcej o orkiestrze, jej sukcesach i dniu codziennym, oraz informacji z licznych udziałów w życiu społecznym i kulturalnym miasta dowiecie się na stronie internetowej www.orkiestra-andrychow.pl prowadzonej przez Wojciecha Stanka.

No cóż - wielkie brawa szanowna jubilatko! Andrychow.pl jest dumny z bycia patronem medialnym tak wspaniałej muzycznej formacji!A teraz odrobina wspomnień!

Powstanie orkiestry dętej w Andrychowie datuje się na lata 1922-1923, kiedy to przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka powstała Fabryczna Orkiestra Strażacka. Członkowie nowo powstałego zespołu grali początkowo w cywilnych ubraniach i na własnych instrumentach. Ponieważ grali dobrze, ówczesny właściciel zakładów zakupił mundury wzięte od strażaków i wprowadził etat kapelmistrza. Początkowo orkiestra liczyła od 13 do 15 członków.

Przez całe dwudziestolecie międzywojenne andrychowscy "dęciacy" uświetniali swoją grą najrozmaitsze uroczystości. Po wybuchu II wojny światowej w czasie okupacji orkiestra była zmuszona zawiesić swoją działalność. Reaktywowała się zaraz po wyzwoleniu w starym, choć niepełnym składzie i wzięła udział między innymi w uroczyście obchodzonym 9-go maja 1945 roku Dniu Zwycięstwa.

Zaraz po wojnie gdy zakład wznowił swoją działalność już pod nazwą Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego wznowiono także działalność przyzakładowej orkiestry dętej, która szybko zwiększyła swój skład i w 1947 roku liczyła już 25 osób. Także poziom muzyczny orkiestry szybko się podnosił. W listopadzie 1948 roku podczas Wojewódzkiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Krakowie, andrychowianie zajęli wysokie IV miejsce, będąc jednym z 20 zespołów.

Tutejsza orkiestra znalazła w Andrychowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego życzliwego, hojnego protektora i mecenasa. W latach 60-tych, kiedy to nastąpił znaczny rozwój orkiestry liczącej już ponad 100 członków, większość funduszy na utrzymanie, wyposażenie w instrumenty muzyczne i umundurowanie pochodziła ze środków zakładu. Dobrowolne opodatkowanie załogi pozwalało dodatkowo na pokrycie kosztów prób oraz występów. W tym czasie orkiestra dwukrotnie brała udział w Centralnych Dożynkach w Warszawie, Zdobywała nagrody podczas Wojewódzkich Przeglądów Orkiestr Dętych w Krakowie i Bielsku-Białej, a w roku 1971 zdobyła III nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych. To jak wyglądała orkiestra AZPB najlepiej obrazuje artykuł z prasy z 1970 roku zatytułowany "Wizja i fonia". Oto jego fragment: "Na widok oddziału maszerującego w kapeluszach podhalańskich z sokolimi piórami, w fantazyjnie narzuconych na ramiona pelerynach wstrzymuje się ruch na chodnikach. Tu i ówdzie dołączają do szeregu malcy, usiłujący podskokami dorównać kroku. Złocą się trąby, srebrzą się okucia na czerni klarnetów i fletów, mienią się biało-czerwone proporczyki na fanfarach i werblach, powiewa na srebrnej lirze pióropusz, rzucają błyski talerze perkusistów. Urzeka bogato udekorowana batuta dyktująca rytm ruchu i melodii. Podążamy za orkiestrą na rynek. Batuta podaje hasła komendy "baczność" i "stój"...

W latach 60-tych i 70-tych orkiestra AZPB prezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny. Była to zasługa w dużej mierze wybitnych dyrygentów, którzy w tym czasie prowadzili zespół. Jednym z nich był Józef Górkiewicz były muzyk Wojskowej Orkiestry Dętej 3-go Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku Białej rodem z Głębowic. Po nim batutę przejął, absolwent Zasadniczej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu Władysław Wolas także pochodzacy z Głębowic. 26-cio letni wówczas Władysław Wolas niezwykle uzdolniony był z wykształcenia kontrabasistą, a ponadto charakteryzował się umiejętnością gry prawie na wszystkich instrumentach dętych. Świetnie grał także na fortepianie. Nieobce były mu tajniki harmonizacji i instrumentoznawstwa. Z czasem osiadł na stałe w Andrychowie, prowadząc orkiestrę andrychowską przez ponad dwadzieścia lat.

Orkiestra AZPB "Andropol", jak wiele innych orkiestr działających przy różnego rodzaju państwowych zakładach przemysłowych, dotkliwie odczuła zmiany jakie miały miejsce w Polsce po 1989 roku, a w szczególności proces prywatyzacji zakładów. W roku 1999 patronat nad orkiestrą przejęło Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie i mimo znacznego zmniejszenia liczebności zespołu do 35 muzyków - orkiestra nadal mogła koncertować na wysokim poziomie, a co za tym idzie zdobywać nagrody na różnych przeglądach i festiwalach.

W 2003 roku Orkiestra Dęta "ANDROPOL" pod dyrekcją mgr Wojciecha Piątka zdobyła I miejsce podczas Finału XXVI Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych "Echo Trombity" w Nowym Sączu.

Od roku 2004 orkiestra działa jako stowarzyszenie. Celem statutowym Stowarzyszenia Miejska Orkiesra Dęta "ANDROPOL" Andrychów jest wspieranie inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej poprzez organizowanie koncertów, naukę gry na instrumentach dętych oraz współpracę z instytucjami kultury i jednostkami oświatowymi.

Obecnie skład zespołu tworzą w zdecydowanej większości młodzi ludzie w wieku szkolno-studenckim. W większości osoby te umiejętność gry na instrumencie nabyły poprzez uczęszczanie do szkółki muzycznej prowadzonej przy orkiestrze przez mgr Łukasza Zaborowskiego - kapelmistrza orkiestry od 2006 roku

Miejska Orkiestra Dęta "ANDROPOL" Andrychów z roku na rok zwiększa swoje szeregi. Orkiestra występuje w prawie wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych oraz państwowych odbywających się na terenie Gminy Andrychów. Czynnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych tworząc profesjonalną oprawę muzyczną podczas wszelkiego rodzaju imprez organizowanych przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz Urząd Miejski w Andrychowie. Były to między innymi: "Bajkolandia", "Koncerty Sierpniowe", "Kocioł Teatralny", Polonijne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych, Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych, Bieg po serce Zbója, Puchar Burmistrza i Czarnego Gronia, i wiele innych!

JSPostNuke Powered Site, GNU/GPL Licence, Administracja : wins@andrychow.pl , Telefon 502 740628
Wszystkie loga, znaki handlowe, treść, fotografie oraz skrypty i moduły na tej stronie należą do ich właścicieli.
Regulamin świadczenia usług :: Polityka prywatności :: Redakcja Za treść ogłoszeń i reklam nie odpowiadamy
Polityka strony dotycząca cookies
Korzystając z niniejszej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki i polityką strony dotyczącą cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.