Poniedziałek , 21 Maja 2018 - 11:04 
Szukaj  
Reklama
Katalog Firm
 · Losowa Firma :
Auto-Serwis TROJAK - Pomoc drogowa, Kompleksowe Naprawy Powypadkowe · Zobacz więcej informacji o tej firmie w Katalogu Firm
Katalog Firm
Ostatnio do Katalogu Firm dołączyły Firmy :

Widpol S.C. Toczenie CNC, frezowanie CNC, wiercenie, gwintowanie·Zobacz opis tej Firmy
Dom Weselny Zielona Skarpa - Powiat Wadowicki, Andrychów, Sułkowice·Zobacz opis tej Firmy
FOLMAR - Marek Chrapkiewicz - Producent Opakowań Foliowych·Zobacz opis tej Firmy
DRUKPOL - Centrum Obsługi Biurowej·Zobacz opis tej Firmy
Szkółka Krzewów Ozdobnych - Justyna i Jan Piekiełko·Zobacz opis tej Firmy
Zobaczcie

Stowarzyszenie
Uniwersytet
Trzeciego Wieku
w Andrychowie

Krótkofalarski
Klub Łączności
Delta SP9KUP

Licznik
Dzisiaj:514
Miesiąc:20531
Ten rok:130101
Ogólnie:5273997

Od dnia 01.05.2002
Diabelski Kamień na Madohorze
Zbigniew Kubień
(Data publikacji 20-Maj-2003, Odsłon: 66160) Strona gotowa do druku
Diabelski Kamień na Madohorze

DIABELSKI KAMIEN NA MADOHORZE

Źródło : Na szlaku. Rok XVI, Nr 6(156), Czerwiec 2002, str.5.
Autor : Zbigniew Kubień

Łamana Skała (929 m) jest najwyższym szczytem całych Gór Zasolskich. Inne nazwy kulminacji to "Łomna Skała" bądź "Madohora". Jak podaje Kazimierz Sosnowski w swoim doskonałym przewodniku turystycznym pt. "Przewodnik po Beskidach Zachodnich" (tom II, Kraków 1930), str. 366 - miejscowa ludność nazywała również Madohorę niezwykłą nazwą: "Madohorę nazywa lud z powodu jej dzikości także "Diabelska Maglą"

Niezwykle trafna wydaje się pierwsza, oddająca w pełni obraz góry dzikiej, pokrytej złomami skalnymi i całkowicie zalesionej. Zresztą jest to nazwa historyczna, gdyż pojawiła się już w dokumentach z XV w. i stanowiła również graniczny szczyt pomiędzy księstwami oświęcimskim i zatorskim. Pomimo prymatu wysokości Łamana Skała nie jest celem osobnych wycieczek, a raczej zwiedza się ją podczas tras długodystansowych. W niewysokich i silnie zalesionych Górach Zasolskich niewiele jest dobrych punktów widokowych. Wielkim wsparciem dla turystów łaknących górskich panoram były liczne wieże triangulacyjne, które jeszcze niezbyt dawno temu stały na wybitniejszych szczytach. Potężna, kilkupoziomowa konstrukcja na Łamanej Skale była dużą atrakcją dla turystów. Niestety, wszystkie drewniane punkty triangulacyjne pokonał czas i górskie warunki atmosferyczne.

Malownicza i intrygująca piaskowcowa skała przyciąga wzrok niezwykłym kształtem, który barwnie opisuje Kazimierz Sosnowski w swoim przewodniku na stronie 360 "...W Zakocierzu zwraca na siebie uwagę oryginalna skała piaskowcowa, przez swoją rzeźbę raczej do formacji wapiennych podobna. W zagłębieniach jej ściany spękanej wytworzyło się spore "okno", podparte od zewnątrz okrągłym słupem, kształt nogi przypominającym. Wobec zazwyczaj ciężkich i masywnych bloków piaskowcowych jest ta skała zjawiskiem zgoła wyjątkowym..."


Foto: Tomasz Guzdek

 

Strona tytułowa doskonałego przewodnika turystycznego autorstwa Kazimierza Sosnowskiego - ojca turystyki beskidzkiej, pomysłodawca nazwy geograficznej nieznanych wówczas gór: Beskidu Małego.

Jest jednak wiele atrakcji godnych kroków wytrawnego turysty. Warto zwiedzić rezerwat leśny "Madohora". Został on utworzony w 1960 r., ma powierzchnię ponad 70 ha i chroni naturalny, górnoreglowy bór świerkowy, a także bujne runo leśne. Obok głównego szczytu znajduje się niższy, boczny wierzchołek Łamanej Skały o słowacko brzmiącej nazwie Mlada Hora (910 m). Dość często w skałkach Łamanej Skały możemy zobaczyć młodych adeptów wspinaczki skałkowej, którzy doskonalą technikę pokonywania coraz trudniejszych dróg i być może o niektórych z nich usłyszymy przy okazji polskich wypraw alpinistycznych w góry najwyższe...

Jako pierwsi postulujemy, by usłanemu sporymi głazami stokowi ramienia Łamanej Skały nadać nazwę Tablic Sosnowskiego. Niechaj nazwa ta utrwali szczególny wkład prof. Kazimierza Sosnowskiego w odkrywaniu, badaniu i propagowaniu Beskidu Małego, a w tym jego najdzikszej części - Gór Zasolskich.

W okolicy Łamanej Skały istnieje sporo atrakcji turystycznych, ale do ich odwiedzenia potrzebny jest - oprócz mapy i tomu przewodnika turystycznego - przodownik turystyki, bądź wytrawny turysta, ewentualnie GPS (!), ponieważ nie prowadzi tam żaden znakowany szlak turystyczny.

Poddajemy to pod rozwagę odpowiednim czynnikom turystycznym odpowiedzialnym za sieć szlaków w Górach Zasolskich.

Godnym odwiedzenia jest wywierzysko "Zimna Woda" koło sąsiedniego szczytu Smrekowica (880 m). Jest to chyba największe źródło w partiach szczytowych całego Beskidu Małego. Juz w latach 30. XX wieku pokazywano je jako wielką ciekawostkę - krakowskim letnikom, którzy wypoczywali w pobliskim Targoszowie. W pobliżu wydajnego źródła doskonałej wody umieszczono na drzewach kilka okolicznościowych kapliczek. Uwage zwraca niewielki krzyż, kóry umiejscowiony jest na skale (krzyż ma wymiary 15x8 cm), już w samej niszy wywierzyska.


Foto: Mariusz Wojewodzic

Zagadkowy krzyżyk cały pokryty jest niezwykłą ornamentyką. Wyobraźnia podsuwa nam różne myśli. A może to materialny ślad po niegdysiejszych poszukiwaczach skarbów, którzy penetrowali bezludny wówczas Beskid Mały.

Polecamy odwiedzenie studenckiego schroniska turystycznego położonego w siodle przełęczy pomiędzy Potrójną a Łamaną Skałą. Znane jest ono z doskonałej atmosfery i miłej obsługi.

Można tam zasięgnąć informacji o interesujących nas obiektach.

Niedaleko drewnianego schroniska z turystyczną duszą, znajduje się zapomniana samotna mogiła żołnierska, bądź partyzancka - brak było jednoznacznych napisów na walącym się drewnianym krzyżu. Niedawno na mogile osadzono nowy, stalowy krzyż, ale również bez nazwiska zabitego mężczyzny. Tu pole do popisu mają szperacze historii, którzy powinni przywrócić nazwisko anonimowej mogile.

Również w pobliżu schroniska znajduje się niezwykle malownicza i intrygująca skałka w kształcie baszty skalnej z oknem. Różnie ją nazywają: Zbójeckie Okno, Baszta z Oknem czy Diabelski Kamień, i ma ona swoją ciekawą legendę. Dla wytrawnych i obeznanych z terenem turystów dostępne są z Łamanej Skały dosyć trudne jaskinie na zboczach Małego Gibasowego Gronia (840 m), a także duża Jaskinia Andrzeja Komonieckiego, niedaleko miejscowości Las.

Warto odwiedzić skałki Zamczysko na Łysinie (Ścieszków Groń) i zobaczyć wspaniałe ściany z litego piaskowca istebniańskiego o wysokości do kilkunastu metrów i ciągnące się murem na przestrzeni kilkudziesięciu metrów.

Są one otoczone lasem i mało widoczne. Często można na nich zobaczyć wspinających się taterników i pająków skalnych.

Wspaniały ten sport przestrzenny, który stał się modny wśród młodych miłośników sportów ekstremalnych, niesie w sobie ładunek ryzyka. Niechaj ostrzeżeniem będzie wypadek wspinaczkowy, jaki miał miejsce 13 maja 2001 roku. Właśnie w skałkach Ścieszków Gronia.


Studenckie schronisko położone w siodle przełęczy pomiędzy Potrójną a Łamaną Skałą naszpikowane jest wręcz ciekawostkami górskimi z całej Europy


Foto: Piotr Toma


Tuż obok Groty Andrzeja Komonieckiego, na potoku Dusica, znajduje się uroczy wodospad.


Foto: Piotr Toma


Wspaniałe ściany z litego piaskowca zwane Zamczysko doskonale nadają się do uprawiania wspinaczki


Foto: Zbigniew Zaborowski


W masywie Łamanej Skały napotkać można niezwykłej urody stare drzewa. Tą ogromną wiekową jodłę, podziwiać możemy w kopule szczytowej Madohory.


Foto: Piotr Toma


Urocza Jaskinia Andrzeja Komonieckiego zwraca uwagę swoją wielkością i pięknem lokalizacji. Coraz częściej bywa obiektem turystycznego zainteresowania


Foto: Piotr Toma


Szemrzący potok, spływający ze stropu jaskini Andrzeja Komonieckiego odbija sie głośnym echem w jej przepastnym kamiennym wnętrzu zapraszając turystów do słuchania leśnej symfonii


Foto: Piotr Toma


Usłany sporymi głazami stok ramienia Łamanej Skały proponuje się nazwać Tablicami Kazimierza Sosnowskiego


Foto: Piotr Toma


Tablice Kazimierza Sosnowskiego przypominają swą nazwą ogromny wkład w poznawaniu i propagowaniu Beskidu Małego przez tego wybitnego góroznawcę.


Foto: Tomasz Guzdek


Jedna z wielu wybitnych skał w Masywie Łamanej Skały, gdzie można zobaczyć adeptów wspinaczki skałkowej. Są tam wytyczone drogi o różnej skali trudności, w tym kilka ospitowanych.


Foto: Piotr Toma


Urokliwy potok Dusica na miejsce swoich urodzin wybrał partie szczytowe Madohory


Foto: Piotr Toma


Pasmo Łamanej Skały bogate jest w sieć przepięknych, życiodajnych górskich potoków


Foto: Piotr Toma

 

Szanowny turysto, wybierając się w rejon Łamanej Skały radzimy szczególnie starannie przygotować się do wielogodzinnej wyprawy. Oprócz niezbędnego wyposażenia musimy dysponować odpowiednią kondycją i dobrym rozeznaniem terenu.

Wskazana jest wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem turystycznym, który zapewni nam bezpieczeństwo i odpowiedni komfort zwiedzania w trudnym orientacyjnie terenie.

 


Maj, 2011 r. Foto : Zbigniew Kubień

Gratka dla miłośników historii turystyki górskiej. Oryginalna przedwojenna tablica informacyjna wykonana przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie-Oddział w Żywcu. Tablica znajduje się w doskonałym stanie i - prawdopodobnie - nie zdążono już jej zamontować przed wojną. Wszystko wskazuje na to iż miała być umieszczona na stacji kolejowej w Hucisku. Przed wojną kolej była najpopularniejszym i niezawodnym środkiem transportu i często z PKP korzystali turyści. Cenna tablica jest eksponatem MUZEUM TURYSTYKI GÓRSKIEJ PTTK na Markowych Szczawinach pod Babią Górą. Zgody na wykonanie fotografii i jej publikację udzielił autorowi Kustosz MUZEUM TURYSTYKI GÓRSKIEJ PTTK na Markowych Szczawinach - Pan Robert Wosiek, któremu bardzo serdecznie dziękujemy!

Tablica, to swoistego rodzaju memento. Inżynier Mieczysław Mączyński był bardzo znanym działaczem PTT, a nawet - od 1938 roku wiceprezesem Zarządu Głównego PTT w Krakowie. Od 1934 roku był generalnym dyrektorem lasów żywieckich. Doskonale znał andrychowskich działaczy Koła PTT. Został aresztowany przez hitlerowców i osadzony w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Tam zginął zamordowany w 1940 roku. Drewniana tablica przetrwała wichry wojny i przywołuje - już z mroków niepamięci - PAMIĘĆ niezwykłego CZŁOWIEKA gór. Pamiętajmy i my!

Zbigniew Kubień

[Powrót do działu Turystyka | Powrót do spisu działów ]

PostNuke Powered Site, GNU/GPL Licence, Administracja : wins@andrychow.pl , Telefon 502 740628
Wszystkie loga, znaki handlowe, treść, fotografie oraz skrypty i moduły na tej stronie należą do ich właścicieli.
Regulamin świadczenia usług :: Polityka prywatności :: Redakcja Za treść ogłoszeń i reklam nie odpowiadamy
Polityka strony dotycząca cookies
Korzystając z niniejszej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki i polityką strony dotyczącą cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.