andrychow.pl


45 lat minęło! Finisaż poplenerowych prac Grupy twórców My.

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Niedziela , 22 Stycznia 2017 - 10:31


Finisaż prac Grupy Twórców My za nami. Grupa powstała prawie pół wieku temu. Od momentu założenia w grupie działa nadal tylko jeden artysta, który nie tylko dobrze pamięta tamte czasy, ale też - był jednym z głównych motorów jej działań - Kazimierz Jończy. Efektem działań GT My jest mnóstwo obrazów. Są w muzeach, budynkach administracji publicznej, u prywatnych kolekcjonerów. W chwili obecnej grupa nie tylko tworzy, ale też przekazuje swoja wiedzę i twórczy zapał młodszym, organizując kursy plastyczne, oddając prace na cele społeczne i dobroczynne. Czy wiecie, że wystrój sali MDK to również zasługa GT My? Sala MDK powstała wg projektu Antoniny Szymak, a wykonanie powierzono Stefanowi Albińskiemu. Podczas finisażu nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy pomagali w ostatnim czasie w działaniach grupy. Symboliczne róże trafiły do przedstawicieli samorządu gminy Andrychów i Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Symboliczne róże otrzymali dyrektor Biura Burmistrza Agnieszka Gierszewska oraz kierownik Wydziału Promocji - Marcin Putyra. Wśród gości zabrakło wielu zaproszonych gości. No cóż - grypa dała o sobie znać. Podziękowania i kwiaty powędrowały również do przedstawicieli sponsorów i przyjaciół GT My - MSH Wizan, Banku Spółdzielczego, Stacji Paliw Wit Ziółkowski, Stanicy Hucuł oraz Centrum Kultury i wypoczynku w Andrychowie. Grupa działa pod skrzydłami CKiW, stąd też szczególne podziękowania popłynęły na ręce dyrektor CKiW Anety Wądrzyk oraz kierowniczki MDK Teresy Zemlik.

Po części oficjalnej prezes Lesław Najbor zaprosił przybyłych na część artystyczną. Na scenie MDK zaprezentowały się uczestniczki zajęć wokalno-aktorskich "Muzyczna Rekreacja" - Karolina Fryt, Viktoria Fujawa i Gabriela Pasternak. Opiekunką młodych wokalistek jest Kinga Piesko, aranżacje do utworów opracował Dariusz Wilk.

Podczas wieczoru zaprezentowano także film z tegorocznego pleneru. Na koniec wystąpili tancerze z Klubu Tańca Sportowego Elan w Andrychowie - Aleksandra Karasińska i Klaudiusz Curzydło, którzy w ubiegłym sezonie zdobyli klasę taneczną C w kategorii powyżej 15 lat. Przed publicznością zatańczyli 5 tańców latynoamerykańskich potwierdzając swoje wysokie umiejętności.

Ściany holu MDK przez wiele dni zdobiły prace malarskie, rzeźba, intarsje, fotografie oraz hafty. Grupa Twórców "MY" powstała w 1973 r. z inicjatywy mgr Marii Biel Pająkowej, która wyszukała ludzi przejawiających zainteresowania artystyczne, zapraszając ich na spotkanie. Tak powstała grupa o pierwotnej nazwie Koło Twórców Amatorów. W 1974 r. nazwę wymyślił należący do grupy Aleksander Toma, mówiąc na spotkaniu - My to my i co będziemy dalej szukać. Tak powstała Grupa Twórców Nieprofesjonalnych "MY" a w 1981 r. nazwę zmieniono na Grupę Twórców "MY", w myśl zasady, że sztuki nie należy dzielić na profesjonalną i nieprofesjonalną, lecz na dobra i na złą - co podczas otwarcia finisażu podkreślił obecny prezes Lesław Najbor. W roku 2006 za całokształt działalności Grupa została uhonorowana przez Radę Miejską w Andrychowie medalem "Zasłużony dla Miasta i Gminy Andrychów". Informacje i dokonania grupy znajdują się na stronie www.grupamy.art.pl

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z finisażu.


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8655

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393