andrychow.pl


Gospodynie z Gminy Andrychów w "Życiu na Gorąco"!

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Sobota , 04 Marca 2017 - 00:45


Dziennikarze popularnego "Życia na Gorąco" - wydawanego od 1994 roku tygodnika, którego obecny nakład wynosi ponad 800 000 egzemplarzy, przeznaczonego głównie dla kobiet - gościli w pierwszym tygodniu marca w Sułkowicach Łęgu, by zebrać materiał, który ukaże się w Wielki Czwartek - tuż przed Świętami Wielkanocnymi! Artykuł z Gospodyniami ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dotyczył będzie tradycji Wielkanocnych w naszym regionie, znajdziecie w nim lokalne przepisy, opisy zwyczajów i obyczajów jednego z dwóch najważniejszych świąt w polskiej tradycji!

Ci, którzy nie znają działalności i pracy Gospodyń z SGW mogą zastanawiać się nad fenomenem działania organizacji liczącej sobie ponad 250 członkiń. Wspólna praca - po kilkunastu latach pracy dla siebie i na rzecz lokalnej społeczności - przyniosła owoce! Po serii nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu lokalnym, powiatowym, wojewódzkim - przyszedł czas na arenę ogólnopolską! W ubiegłym roku Gospodynie zdobyły m.in. zaszczytne I miejsce w Ogólnopolskim konkursie "Kobiety na start"! Efektem konkursu była nie tylko wysoka nagroda pieniężna, a później udział w programie TV, ale również zauważenie pracy - jednej z najlepszych tego typu organizacji i Stowarzyszeń pielęgnujących polską tradycję.

Wzorcowa współpraca SGW z samorządami lokalnymi oraz powiatowym i wojewódzkim przyniosła wymierne rezultaty w postaci promocji regionu, wspólnej pracy na rzecz społeczeństwa, łączenia pokoleń, przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, opieki nad seniorami i przekazywaniem tradycji przyszłym pokoleniom.

Dostrzeżono, że praca od podstaw ma znaczenie i jest potrzebna! Trudno sobie wyobrazić lepszy prezent dla gospodyń - na kilka dni przed Świętem Kobiet! Nie będziemy Wam zdradzać zawartości artykułu, który ukaże się w Wielki Czwartek w kioskach w całej Polsce! Zdradzimy tylko tyle, że znajdziecie w nim mnóstwo informacji o miejscowych tradycjach, konkursie wielkanocnym i spojrzeniu na Święta Wielkanocne okiem Gospodyń. Autorka artykułu - Pani Teresa Kokocińska zwróciła się właśnie do naszych Gospodyń z prośbą o zaprezentowanie pokazowego stolika ze śniadaniem wielkanocnym, wzorcowego koszyczka ze święconką, wystawy prac ludowego rękodzieła, oraz lokalnych przepisów na przykładowe potrawy Wielkanocne.

Nakład 800.000 egzemplarzy - to jednocześnie świetna reklama regionu i pracy naszych Gospodyń!

Zależało mi na tym, aby Panie z Koła Gospodyń Sułkowic Łęgu opowiedziały o tym jak u nich w domach wygląda Wielkanoc, jak u konkretnych osób w regionie przebiegają obchody tego Święta, jak i kto maluje pisanki, jak w rodzinach dzielą się święconką - mówi Prezes SGW - Czesława Wojewodzic. Stowarzyszenie działa w oparciu o pracę swoich członkiń, które są również członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich. Zawsze podkreślam - że sukces Stowarzyszenia to nasze - wspólne dzieło - nasza wspólna praca! Działania Stowarzyszenia umożliwiają promocję kultury i działań Gospodyń, ale też dzieci, młodzieży i placówek kultury z poszczególnych miejscowości. Tego rodzaju promocję najlepiej widać na dużych konkursach regionalnych. To właśnie tam można zaprezentować potrawy i rękodzieło, pochwalić się talentem wokalnym, tanecznym, muzycznym - w szerszym gronie. Jak wspomniałam - wzorcowy stolik wielkanocny przygotowało Koło Gospodyń z Sułkowic Łęgu. Koło ma swoja siedzibę w budynku Wiejskiego Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu.

Spotkania gospodyń SGW to nie tylko wspólna praca, ale też dobra zabawa i mnóstwo pozytywnej energii, wiele uśmiechu, szycie bez okularów :) smaczne wypieki, wspólny śpiew, dekoracje jajek świątecznych, pyszne degustacje placków, sałatek, wędlin i dodatków.

Chcecie się dowiedzieć jak wygląda Wielkanoc widziana oczami gospodyni, jak w naszym regionie przebiegają przygotowania do śniadania wielkanocnego, jakie są zwyczaje i praca związana właśnie z tym świętem? Zapraszamy do lektury Życia na Gorąco - w Wielki Czwartek! Więcej Wam nie napiszemy, żeby nie zdradzać szczegółów! Pamiętajcie - przepisy na potrawy wielkanocne z naszego regionu znajdziecie w "Życiu Na Gorąco" - Pamiętajcie, żeby w Wielki Czwartek odwiedzić Kiosk Ruchu! :)

I najważniejsze! Wydawało się, że z potraw regionalnych nic nas już nie zaskoczy - a jednak! Barszcz biały na białej kiełbasie i wywarze z wędzonki! Pyszny! Przepis znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu!
JSTen artykuł jest od andrychow.pl
http://andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8667

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393