andrychow.pl


XVII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Wtorek , 11 Kwietnia 2017 - 00:52


17 suto zastawionych stołów! Łącznie - prawie trzydziestometrowy stół, na którym pojawiły się najsmaczniejsze regionalne smakołyki związane z czasem świąt Wielkiej Nocy. Zanim jednak przejdziemy do fotoreportażu z jednej z największych (o ile nie największej) imprez regionalnych krzewiących tradycje Wielkanocne - przypomnijmy o tym, że w najbliższy czwartek 13 kwietnia (Wielki Czwartek) w kioskach pojawi sie świąteczny numer "Życia na Gorąco" w którym ukaże się wywiad z gospodyniami Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dotyczący naszego regionu i wielkanocnych tradycji. Zapraszamy do lektury! Pani Czesławo - nie miałem żadnych wątpliwości gdzie mam dzisiaj przyjechać, mimo, że tych zaproszeń było bardzo dużo. Przyjechałem do Was! Wspaniałe miejsce, wspaniałe wydarzenie i fantastyczni ludzie! Byłem tutaj rok temu na Konkursie Potraw Regionalnych i rok temu postanowiłem, że jak tylko będzie to możliwe - będę tu znowu! powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa witając się z przybyłymi na konkurs Gośćmi, podkreślając fakt, że Małopolska jest bardzo bogata we wszelkiego rodzaju tradycje, w tym kulinarne.

Przybyłych gości, sponsorów i przedstawicieli Sejmu i Senatu RP oraz samorządów całego regionu - na czele z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Jackiem Krupą powitała Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego - Czesława Wojewodzic. Zaproszenie na uroczystość przyjęli m.in. Wicewojewoda Piotr Ćwik, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP: senator Andrzej Pająk i posłowie Marek Sowa i Marek Polak. Razem z ekipą TVP Kraków przyjechał dyrektor Oddziału Terenowego TVP S.A. w Krakowie - Bogdan Wasztyl. Obecni byli także przedstawiciele powiatu wadowickiego w osobach starosty Bartosza Kalińskiego, przewodniczących i wiceprzewodniczących Rady Powiatu, radnych powiatowych oraz radnych gmin z których KGW uczestniczyły w konkursie. Gminę Andrychów reprezentował burmistrz Tomasz Żak z zastępcą Mirosławem Wasztylem, przewodniczącym Rady Miejskiej - Romanem Babskim oraz przedstawiciele urzędów i instytucji.

W konkursie uczestniczyło siedemnaście Kół Gospodyń Wiejskich z czterech powiatów Małopolski.

Kilkuset gości! Spotkanie zorganizowano na najwyższym poziomie! a dokładniej na wysokości 879 m.n.p.m. w przepięknej Baciarskiej Chacie, będącej częścią kompleksu rekreacyjno wypoczynkowego Kocierz. W trakcie wieczoru oprócz konkursu głównego na najpiękniejszy Stół Wielkanocny odbyło się szereg konkursów dodatkowych - w tym konkurs na najładniejsze stroiki wielkanocne, palmy, koszyczki ze święconką oraz nalewkę babuni.

Prezes SGW Czesława Wojewodzic wystosowała szczególne podziękowania dla właścicieli ośrodka - Lucyny i Stanisława Sordyl za umożliwienie organizacji konkursu w tak prestiżowej lokalizacji.

Nadeszła wiosna. Rozpoczyna się kolejny cykl w dziejach ziemi. Przypomnijmy - konkurs zorganizowało już po raz XVII Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa.

Na tego rodzaju imprezach zawsze lubimy znaleźć coś ciekawego, innego, regionalnego! Tym razem wybór padł na potrawę dla biedoty - moskale! Jak to przygotować? Gotuje się ziemniaki (tzw. grule u nos - mówią Gospodynie z Łopusznej koło Nowego Targu) - miesza się z mąką i piecze się na blasze. Na koniec dodaje się boczku, bryndzy, lub masła . No cóż! Dawniej było to jedzenie dla najbiedniejszych, a teraz - pojawiło się w jednej z najlepszych regionalnych restauracji!

Przez te siedemnaście lat w konkursie uczestniczyły Koła Gospodyń niemal z całego regionu. W chwili obecnej część KGW - np. w gminie Tomice i Brzeźnicy robią tego rodzaju imprezy same. SGW Stało się swego rodzaju kolebką, inkubatorem pomysłów, do którego przyjeżdżają gospodynie, które wierzą, że to co tu się dzieję jest dobre i potrzebne i próbuja później robić podobne wydarzenia lokalnie.

Co o konkursie sądzą gospodynie z Kleczy Dolnej, które uczestniczyły w nim po raz pierwszy? Czujemy się świetnie dziękujemy za miłe przyjęcie i zaproszenie. Jesteśmy pełne podziwu dla wszystkich Kół, które tutaj się wystawiają. Na pewno dużo podglądnęłyśmy. Jest na kim się wzorować. Jesteśmy również pełne podziwu, że władze samorządowe doceniaja Was, że szanują nas - kobiety wiejskie.

Każda metoda którą łączy środowisko a nie dzieli - jest dobra! - dodała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic.

W wywiadzie dla Telewizji Kraków - obecnej podczas konkursu - Poseł na Sejm RP Marek Sowa podkreślił, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa było jedną z pierwszych organizacji, które podjęły wysiłek aby kultywować nasze regionalne i narodowe tradycje, które są w sposób naturalny związane ze świętami. 17 raz spotykamy się na Stole Wielkanocnym i myślę, że dla każdego z nas to nie tylko degustacja potraw, ale tez skarbnica wiedzy o tradycji. To swego rodzaju świeckie rekolekcje. Dla mnie to również przeżycie i przygotowanie się do tych wielkich dni, które dla nas chrześcijan są niezwykle istotne. Musimy wiedzieć, że nawet jeśli są trudne momenty w naszym życiu, to ten czas Wielkiego Tygodnia jest po to, abyśmy mogli przemyśleć wszystkie sprawy, i aby wszystko mogło się na nowo narodzić. dodał

Co jeszcze działo się na konkursie? Pyszne potrawy, wspaniałe występy dzieci z Węglówki i kapeli góralskiej "Góralska Brać" z Łopusznej koło Nowego Targu - z Podhala! Zespół powstał w 2014 roku z inicjatywy młodych mieszkańców Łopusznej, którzy chcieli nauczyć się tańczyć i śpiewać po góralsku. Zaczęliśmy się spotykać regularnie co tydzień i spotykamy się już od 3 lat. 55 osób - grupa młodych ludzi, którzy pragną kultywować muzykę góralską. Robią to pod okiem instruktor tańca - Buły Mateusza i Izabeli Zając. Spotykają się w remizie strażackiej. Na sceni Baciarskij Chaty zaprezentowali się wyśmienicie!

Wyniki konkursów:

Stół wielkanocny:
Grand Prix - KGW Targanice
I miejsce: KGW Sułkowice
II miejsce: KG z Andrychowa, KGW Głębowice, KGW Frydrychowice, KGW Roczyny, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Zagórnik, KGW Łopuszna, KGW Węglówka 
III miejsce: KGW Brzezinka Dolna, KGW Gierałtowiczki, KGW Targanice Dolne, KGW Nidek, KGW Rzyki, KGW Świnna Poręba i KGW Klecza Dolna.

Konkurs na palmę Wielkanocną

I miejsce: KGW Andrychów, KGW Zagórnik
II miejsce: KGW: Brzezinka, Klecza Dolna, Węglówka, Sułkowice Lęg, Nidek, Świnna Poręba, Targanice Dolne
III miejsce: KGW: Sułkowice Bolęcina, Gierałtowiczki i Łopuszna.

Koszyczek ze święconką:

I miejsce: Gierałtowiczki
II miejsce: KGW Brzezinka, Łopuszna, Roczyny, Klecza Dolna, Zagórnik, Sułkowice Łęg, Targanice, Głębowice, Frydrychowice
III miejsce KGW Inwałd, Rzyki, Targanice Dolne, Sułkowice Bolęcina, Andrychów, Nidek, Świnna Poręba, Węglówka.

Konkurs na Stroik Wielkanocny:

I miejsce: KGW Roczyny
II miejsce: KGW Andrychów, Frydrychowice, Głębowice, Brzezinka, Inwałd, Sułkowice Łęg, Nidek, Gierałtowiczki
III miejsce: Sułkowice Bolęcina, Targanice Dolne, Rzyki, Targanice, Węglówka, Łopuszna, Świnna Poręba.

Konkurs na nalewkę Babuni

I miejsce: KGW Świnna Poręba za Tarniówkę
II miejsce: KGW Inwałd za Czarny Kwiat
III miejsce: KGW Frydrychowice za Agrestówkę
IV miejsce KGW Węglówka za "Sposób na samotny wieczór"
V miejsce: KGW Łopuszna za Jerzynówkę

Już wkrótce - obszerny fotoreportaż na stronie www.sgw.andrychow.pl. A teraz zapraszamy na fotorelację! Zanim to nastąpi - w imieniu Prezes SGW - Czesławy Wojewodzic składamy serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym XVII Konkurs Potraw Regionalncyh Stół Wielkanocny mógł się odbyć - właścicielom Ośrodka Kocierz, władzom samorządowym - poprzez realizację programów, sponsorom i przyjaciołom SGW oraz przede wszystkim GOSPODYNIOM, które poprzez pracę na rzecz lokalnej społeczności doprowadziły do tak pięknych i pozytywnych efektów!
JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8681

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393