andrychow.pl


"Andrychowski Wagabunda" - Władysław Grodecki - 22.maja (poniedziałek) godz. 18.00

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Środa , 17 Maja 2017 - 14:38


Władysław Grodecki w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie! Władysław Grodecki jest jednym z najważniejszych, najpopularniejszych oraz najbardziej zasłużonych podróżników polskich. Choć w ostatnich latach ograniczył swoje wyprawy w różne zakątki świata, to wciąż inspiruje i wspiera młodych, żądnych przygód globtroterów. Do osiągnięć Grodeckiego należy zaliczyć trzy samotne wyprawy dookoła świata oraz 18-miesięczny pobyt na pustyni. Prasa rozpisywała się o jego dwutygodniowym pobycie wśród trędowatych, trzech dniach na bezludnej wyspie i liście gończym, którym był poszukiwany w Pakistanie.



Początkowo zwiedzał świat z biurami podróży - w ten sposób w latach 70. odwiedził Egipt, Indie, Azję Środkową i Koreę. Do końca lat 80. udało mu się zobaczyć właściwie większość krajów orientu, a także kawałek Skandynawii i Europy Środkowej. Jednak jako rasowy obieżyświat w końcu zdecydował się na samodzielną organizację wyjazdów i tak na początku lat 90. zawitał m.in. do Turcji (która zrobiła na nim ogromne wrażenie, zwłaszcza gościnność Turków i polska wioska koło Istambułu) i Portugalii. Dzisiaj znany ze swoich ekstremalnych przygód, nie zawsze wchodził w wyjazdowe "konszachty z diabłem" - przez pewien czas pilotował pielgrzymki do Włoch i Hiszpanii.

Skąd u Grodeckiego takie pragnienie ciągłego podróżowania? "To cudowne poczucie wolności! - tłumaczy w tekście na swojej stronie internetowej - Mimo wielu niedogodności i niebezpieczeństw związanych z podróżą, mimo towarzyszącym jej chwilom zwątpienia i strachu przed tym co przyniesie każdy następny dzień, tej potrzeby ciągłych zmian, ciągłego przemieszczania się, dotykania świata zwalczyć się nie da"*.

Władysław Grodecki osobiście przygotowuje swoje prezentacje na temat własnych wypraw - zgrywa i skanuje slajdy i zdjęcia oraz filmy, przygotowuje teksty i chętnie bierze udział w spotkaniach. Przy tym wszystkim stara się wciąż być wierny swoim "przykazaniom":

1. Być młodym (bez względu na wiek)
2. Mieć marzenia (inne niż np. o emeryturze)
3. Być odważnym i działać z ogromną determinacją
4. Być uczciwym, koleżeńskim, mieć miłe i przyjazne usposobienie
5. Posiadać jak najwięcej umiejętności (nie tylko językowych)
6. Mieć czas, trochę pieniędzy i wielu przyjaciół na świecie
7. Dbać o sprawy "ducha", zachować dystans do spraw codziennych
8. Przygotować wyprawę
9. Chcieć żyć - czyli opanować sztukę przetrwania
10. Nosić brodę

22. kwietnia tego roku na terenie Parku Lotników Polskich w Krakowie zostanie utworzona Aleja Podróżników gdzie swoje zasłużone miejsce znajdzie także Władysław Grodecki.

Cena biletu: 10 zł. Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7,
tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.
Bilety online: www.kultura.andrychow.eu, www.kupbilecik.pl.

Info: kultura.andrychow.eu



Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8698

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393